jankafialka

Vytvorte si vlastný font

Tvorba vlastného fontu

Svet sa neustále mení. Všimli ste si, ako radikálne sa menia naše zvyky v súvislosti s písaním? Donedávna všetci písali perom na papier. Potrebovali ste si nakúpiť? Nákupný zoznam ste napísali na malý papierik, pripevnili magnetkou o chladničku a pri najbližšej príležitosti si ho niektorý člen domácnosti vzal a išiel s ním na nákup. Bývalo to skoro to jediné, čo sme ešte písali ručne.

Lenže nákupný zoznam na papieriku má zásadnú chybu : veľmi často zostáva na tej chladničke. Čo máme ale vždy po ruke, je smartfón. To malé zariadenie prevzalo už toľko funkcií, že je to neuveriteľné. A tak som sa jedneho dňa spýtala ChatGPT (áno, bavím sa s umelou inteligenciou. Nie je dokonalá, ale kto je, však?), že či neexistuje aplikácia na nákupný zoznam, ktorý by bol viditeľný pre všetkých členov domácnosti. V skratke – je ich niekoľko. Ja som si vybrala Google Keep a nemôžem si ju vynachváliť. Takže odvtedy už píšem všetko iba ťukaním do klávesnice, či dotykovej obrazovky.

Jedna vec ale tlačenému textu chýba. Je neosobný. Keď ste dostali ručne písaný pozdrav od priateľa, videli ste, že to písal naozaj on. Každý človek má iné písmo, takže 20 pohľadníc od známych k vianočným sviatkom vyzerá rôznorodo. Dvadsať mailov od tých istých známych bude pôsobiť inak – nudne, jednotvárne. Čo ak by ale každý používal vlastný font?

Iste ste si všimli, že tento text je iný. Písmená sú akési neporiadne, nie úplne uhladené, nie rovnako vysoké. Skrátka, toto je môj font. Je vytvorený pomocou aplikácie BirdFont a obsahuje mnou vlastnoručne písané znaky. Vytvoriť ho nebola žiadna veda. Načrtnem postup. Presnejšie inštrukcie nájdete na youtube, prípadne sa poraďte s ChatGPT. Ja som začala s videom dole. Ale použila som iba prvú minútu.

  1. Na čistý papier si napíšte všetky znaky, ktoré chcete používať (písmená veľké, malé, s dĺžňami a mäkčeňmi, interpunkčné znamienka, čísla, …). Odporúčam písať s podložkou, aby boli písmená aspoň približne veľkostne jednotné. Ja som písala čiernou fixkou. To odporúčam aj vám.
  2. Stahnite si program BirdFont na svoj PC. (Nebojte sa, je zdarma.) Naskenujte svoje znaky do PC. Otvorte program BirdFont a importujte background image – tento naskenovaný obrázok vašich znakov.
  3. Každé písmenko si označíte a vyberiete, ktorému znaku bude priradené. Potom ho môžete upraviť. Odporúčam iba posun, tak aby boli písmená zarovnané na riadku. Posuniete vertikálne ohraničenia tak, aby dobre určili šírku písmena. Kliknete maximálny kontrast a potom autotrace a písmeno je hotové.
  4. Keď máte uložené všetky znaky, stačí exportovať – export all glyphs. Tým ste vytvorili súbor typu ttf. Tento súbor po otvorení umožní jedným klikom inštalovať font do PC. Potom už môžete font použiť napríklad vo worde.

Nehovorím, že BirdFont je ideálny, viem si predstaviť aj užívateľsky prijateľnejší produkt, ale naozaj funguje tak, že aj vy si s jeho pomocou dokážete vytvoriť vlastný font. A krajší ako tento môj 😉.