jankafialka

Frekvenčná analýza a substitučné šifry

Táto stránka nadväzuje na stránku o Cézarovej a Vigenèrovej šifre. Témami stránky Frekvenčná analýza a substitučné šifry sú práve tieto dve veci. Na začiatok sa môžete pohrať s frekvenčnou analýzou. Je to celkom jednoduché. Do textového okienka vložíte ľubovoľný text, kliknete na tlačidlo Analyzuj a hneď uvidíte, ktoré písmená sú použité najčastejšie. Všetky písmená anglickej abecedy zoradí program podľa frekvencie. Písmená s dĺžňami a mäkčeňmi sa počítajú tak, akoby ich nemali. Takže napríklad A, Á aj Ä sa počítajú ako A.

Frekvenčná analýza je ale iba pomôckou. Hlavnou náplňou stránky je substitučná šifra, ktorú si môžete sami vytvoriť potiahnutím písmen do tabuľky. Zadaný text sa potom automaticky zašifruje tak, že písmená z horného riadku sa nahradia písmenami, ktoré ste vložili do spodného riadku. Písmená na vkladanie nie sú na začiatku uložené náhodne. Ich poradie je určené frekvenčnou analýzou na obrovskej vzorke slovenskych textov. (Štúdia) To znamená, že približne takéto poradie môžeme očakávať aj v našom texte. Ak, pravda, nepoužívame úmyselne niektoré písmeno častejšie 😁.

Substitučné šifry. Obrázok by Lili.

Vstupný text:

A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R
S T U V W X Y Z
A
O
E
I
N
S
V
R
T
L
K
U
D
P
M
C
Z
Y
J
H
B
F
G
X
Q
W

Výsledok:

Výzva

Pripravení na naozajstnú výzvu? Kliknite sem a vráťte sa na začiatok tejto stránky. Nájdete tam zašifrovanú správu. Skúste ju rozšifrovať! (Rada: pomôžte si frekvenčnou analýzou, ale budete potrebovať aj veľa dôvtipu.)

Ako sa Vám páči táto stránka? Vedeli by ste aj vy vytvoriť text, v ktorom každé slovo začína tým istým písmenom? Podarilo sa Vám rozlúštiť tajnú správu? Podeľte sa, ale neprezrádzajte priveľa.
Meno:
Komentár:

Komentáre

JSyseľ Stano slávil storočnicu so svojou sysľou skupinou. Syslíčatá smiešne spievali, Stanov synovec Samo spal. Stano silno sfúkol stovku sviečok. Sabrina spapala slíže so slaninou, smažený syr sa stratil. Smotanu sa snažila schovať slúžka Simona. Stano sa spokojne sýtil slanými suchármi.